Home Publikacje

News

Anatomia porażki wyborczej, pod red. Anny Pacześniak, Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe (2018), 290 s.

Porażka wyborcza jest immanentnym etapem każdej kariery politycznej i stanowi ważny moment w procesie dojrzewania polityków i partii politycznych. Autorzy postawili sobie za zadanie zbadanie, jak przegrana w wyborach parlamentarnych wpływa na przywództwo partyjne, rozłamy i wewnętrzne rozliczenia, cyrkulację elit, komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, zmiany ideologiczno-programowe, wreszcie na wybór strategii działania przed kolejnymi wyborami. Autorzy tomu przetestowali wartość koncepcji teoretycznych w analizach empirycznych i porównawczych, które objęły zarówno studia nad ugrupowaniami z demokracji skonsolidowanych, jak i z tzw. młodych demokracji, w tym Polski.

Publikacja jest rezultatem wspólnej refleksji politologów z sześciu ośrodków akademickich: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

 

"Political Parties and Party Systems in the 21st Century", The Copernicus Journal of Political Studies, vol. 5(1) 2014, red. Maria Wincławska

 

 

Beata Kosowska-Gąstoł, „Europejskie partie polityczne jako organizacje wielopoziomowe. Rozwój, struktury, funkcje”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2014.

Więcej informacji:

http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2337,strona,Europejskie_partie_polityczne_jako_organizacje_wielopoziomowe,katid,44.html

Anna Pacześniak, "Europeizacja polskich partii politycznych", Warszawa: Scholar 2014.

 

 

"Partie polityczne w początkach XXI wieku.  Problemy rozwoju, organizacji i funkcjonowania", red. Maria Wincławska, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2013

"Partie polityczne w Polsce i w Europie. Struktury, funkcje, strategie w zmieniającym się otoczeniu", red. Anna Pacześniak, Maria Wincławska, Wydawnictwo "Echo sp. z.o.o" oraz Instytut Badań Polityczno-Prawnych, Wrocław-Toruń 2013.

 

Dominik Szczepański "Unia Wolności.  Założenia programowe i działalność (1994-2005), Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2013.

"Niemiecka scena polityczna 2009-2013. Aktorzy, zagadnienia, wyzwania", Aleksandra Kruk, Monika Sus (red.), Wrocław 2013.